Istnieje wiele sposobów antykoncepcji. Każda osoba jest wyjątkowa i każda będzie potrzebowała zupełnie innej ochrony antykoncepcyjnej. Idealna dobrana antykoncepcja nie powoduje żadnych skutków ubocznych i jest wysoce skuteczna. Obecnie jedną z popularniejszych metod antykoncepcji jest spirala. Kobiety pokochały ją za wygodę i działanie.  Warto zapoznać się z tą metodą antykoncepcji. 

Czym jest spirala antykoncepcyjna? 

Spirala antykoncepcyjna to nic innego jak wkładka domaciczna. Pierwsze wkładki miały spiralny kształt i to dlatego powszechnie nazwa się je spiralami antykoncepcyjnymi. Na rynku wyróżnia się trzy rodzaje spiral antykoncepcyjnych; hormonalne, miedzialne oraz obojętne. Spiralne antykoncepcyjne są odwracalną metodą antykoncepcyjną. Oznacza to, że po jej usunięciu można zajść w ciążę. Spirale antykoncepcyjną aplikuje się raz na dłuższy czas. Działanie takiej spirali to od 3 do 5 lat. Zależy to od tego, jaka spirala antykoncepcyjna została wybrana. 

Jak działają spirale antykoncepcyjne?

W zależności od wybranej spirali, każda będzie w inny sposób chronić przed ciążą. Miedziana spirala aktykoncepcyjna sprawi, że zapłodniona komórka nie będzie miała możliwości zagnieżdżenia się w jamie macicy. Dodatkowo miedź powoduje zagęszczenie się śluzu szyjkowego, co bezpośrednio wpływa na plemniki. Śluz ten blokuje plemnikom drogą w głąb macicy. Spirala antykoncepcyjna hormonalna posiada lewonorgestrelon, czyli hormon, który przeszkadza plemnikom w migrowaniu oraz sprawia, że staje się ona miejscem nieprzyjaznym plemnikom.. Spirale antykoncepcyjne hormonalne w zależności od tego, ile lewonorgestrelonu posiadają, mogą różnić się między sobą wielkością. Spirala obojętna jest co raz rzadziej wybierana przez kobiety. Spowodowane jest to najmniejszą skutecznością. Spirale te są wykonane z obojętnego dla organizmu materiału, a ich działanie głownie polega na tym, że blokują one drogę zapłodnionej komórce. 

Jak wygląda spirala antykoncepcyjna? 

Pierwsze wkładki domaciczne miały kształt spirali i to od nich wzięło się ich powszechne nazewnictwo. Obecnie spirala antykoncepcyjna ma kształt litery T. Wykonane są z plastiku i z materiałów, które nie stanowią zagrożenia dla organizmu kobiety. Kształt ten jest bardzo wygody i niewyczuwalny.  

Koszt takiej spirali wraz z aplikacją to cena od około 400 złotych w górę.  Warto wiedzieć, że samemu nie można zaaplikować spirali antykoncepcyjnej. Każdy przyjmowany środek antykoncepcyjny powinien być wcześniej skonsultowany z lekarzem ginekologiem. 

Warto wiedzieć Co to jest spirala antykoncepcyjna? Jak działa i jak wygląda spirala?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj