Wazektomia jest mikrochirurgiczną procedurą mającą na celu doprowadzenie do regularnej niepłodności mężczyzny. Należy do niezwykle znanych metod antykoncepcji w USA oraz dużo pozostałych krajach. Jest pewna, prosta, ma niezwykle ogromną efektywność (99,9%). Choć panowie kontynuują stosunki seksualne oraz mają orgazmy jak kiedyś, ich nasienie nie zawiera plemników. Wazektomia w zestawieniu do pozostałych form antykoncepcji jest niezwykle dobrą metodą przeciwdziałania ciąży.

Czym jest wazektomia?

Najkrócej rzecz biorąc, wazektomia to mikrochirurgiczna metoda, jakiej celem jest czasowa bezpłodność mężczyzny. Wazektomia jest niezwykle atrakcyjnym środkiem antykoncepcyjnym w USA. Dla mężczyzny jest pewna, prosta, natomiast co najistotniejsze wyróżnia ją niezwykle duża efektywność sięgająca do 99%. Wazektomia polega na przerwaniu oraz podwiązaniu nasieniowodów, jakie są odpowiedzialne za przewóz plemników do ejakulatu. Mężczyzna wciąż może uprawiać prawidłowo stosunek, jednak w jego spermie nie zalegają plemniki. Znaczy to, iż możliwości na zajście w ciążę poprzez jego kobietę są właściwie zerowe.

Ile to kosztuje?

Wazektomia nie jest w Polsce finansowana poprzez NFZ, robi się ją tylko w indywidualnych instytucjach lekarskich. Sam zabieg, wraz z potrzebnymi konsultacjami, kosztuje od 2000 zł. Do tego należy dodać koszt dwu- czy trzykrotnego badania nasienia, co zapewnia jednocześnie sumę ok. 2500 zł. Operacja odwrócenia wazektomii kosztuje ok. 20 tys. zł

Wazektomia oraz jej wartości

Pośród korzyści wazektomii należy wyliczyć jej dużą efektywność antykoncepcyjną, zabieg ponieważ w 99,9% chroni przed nieplanowaną ciążą. Podwiązanie nasieniowodów nie ma wpływu na czynność hormonalną gruczołów płciowych oraz nie wywołuje spadku libido. Wazektomia nie oddziałuje na pełen stan zdrowia chorego, jednak stanowi stałe rozwiązanie kłopotu antykoncepcji. Także, uznawana jest za jedną spośród tańszych form antykoncepcji, ponieważ wiąże się tylko z jednym kosztem.

Czy wazektomia jest odwracalna?

Wielokrotnie pojawiają się niepewności co do odwracalności zabiegu wazektomii, ponieważ z założenia jest to trwała forma antykoncepcyjna. Z chirurgicznego punktu widzenia dopuszczalne jest odwrócenie wazektomii, natomiast zabieg ów nosi nazwę rewazektomii czy wazowazostomii. Metoda owa jest znacznie bardziej złożona oraz inwazyjna aniżeli sama wazektomia – trwa parę godzin, potrzebuje znieczulenia ogólnego, zastosowania mikroskopu lub okularów o potrójnym zwiększeniu. Po zabiegu chory może czuć bolesność, więc poprzez pierwszy tydzień winien zwłaszcza leżeć, natomiast każdą aktywność w czasie dnia ograniczyć do niezbędnego minimum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj