Na rynku istnieje mnogość lubrykantów. Zarówno tych bardziej medycznych, jak i nastawionych typowo na zabawę. Wybierając preparat odpowiedni dla siebie, warto zwrócić uwagę na ogóle kategorie jakie możemy spotkać w sklepach erotycznych oraz drogeriach.

Lubrykanty nawilżające

Jest to grupa produktów, szczególnie polecana dla długich zbliżeń. Oparte na bazie wody, nie dość że nie plamią materiałów tekstylnych, są łatwo zmywalne, to w przeważającej większości można ich bezpiecznie używać z prezerwatywami latexowymi. Dzięki zawartości środków nawilżających, jak chociażby wyciąg z aloesu, pomagają w niektórych problemach, jak suchość pochwy. W przypadku korzystania z innych form seksu, zapewnią niezbędne nawilżenie. Ich wadą jest stosunkowo szybkie rozmywanie się, co czasami powoduje konieczność uzupełnienia lubrykantu w trakcie zabawy.

Lubrykanty rozluźniające oraz znieczulające

Są to wszystkie produkty które w swoim składzie zawierają środki zarówno znieczulające (np. lidokaina) jak i rozluźniające mięśnie. Jest to grupa preparatów  przeważnie wybierana do seksu analnego, gdyż pomagają zmniejszyć dyskomfort oraz napięcie mięśni zwieracza. Lubrykanty z tej grupy, rzadziej będą stosowane do klasycznego stosunku, gdyż mogą zmniejszać przyjemność.

Lubrykant na bazie wody czy silikonu?

Najczęściej spotyka się preparaty na bazie wody, lecz ostatnimi czasy powoli przebijają się na rynku środki oparte o silikon. Podstawową zaletą tych drugi, jest brak efektu wysychania. Często stosuje się je w połączeniu z zabawkami erotycznymi, gdyż pozostają długo na powierzchni, nie spływają. Niestety, są „tłuste” co powoduje powstawanie plan na tekstyliach. Należy również pamiętać, że silikon będzie ciężej zmywał się z zabawek erotycznych niż preparaty wodne.

Jaki lubrykant do prezerwatyw?

Tutaj należy każdorazowo czytać opakowanie danego lubrykantu. W ogólnym rozrachunku, prawie wszystkie preparaty na bazie wody mogą być stosowane z prezerwatywami latexowymi. Większość preparatów opartych o silikon, również może być łączona z gumą latexową. Jeżeli środek jest oparty o tłuszcze (np. wazelinę) całkowicie zabronione jest jego używania z latexem.

Wybór preparatów na rynku jest ogromny, każdy jest w stanie dopasować lubrykant do własnych potrzeb. Przed stosunkiem warto sprawdzić razem z partnerem, czy nie uczula lub podrażnia dany środek, szczególnie jeżeli stosuje się go pierwszy raz. Warto na koniec przypomnieć, że tylko preparaty ze środkiem plemnikobójczym, mogą być środkiem antykoncepcyjnym, lecz nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj