Mięśniaki macicy to inaczej guzy. Są wyjątkowo częstym zjawiskiem – mogą dotyczyć nawet co drugiej kobiety.

Czym są i kiedy mięśniaki są niebezpieczne?

Mięśniakami i włókniakami macicy nazywamy drobne lub te bardziej okazałe oraz masywne guzki, które w przypadku swoich mniejszych gabarytów są niezłośliwe. Są niestety najczęstszą przypadłością żeńskich narządów rozrodczych. Ich przyczyna nie jest do końca znana – powstają wskutek podziału komórek, stopniowo tworząc większy guzek. Ich budowa jest gładka, wykorzystująca mięśnie gładkie w macicy – czasami czerpią z innych mięśni lub struktur w jej obrębie. Ich występowanie może zwiększyć się w wieku rozrodczym kobiety, właśnie wtedy kobiety są na nie najbardziej narażone.

Nie zmienia to jednak faktu, iż wyjątkowo rzadko są czymś niebezpiecznym. Nie doprowadzają również do wszelkiego rodzaju zmian nowotworowych. Istnieje kilka kryteriów, które mają wpływ na rozwój mięśniaków. Są to między innymi czynniki genetyczne, wiek (największa ich liczba wstępuje u kobiet po 50 roku życia), liczba porodów, hormony czy rasa oraz dieta. Najbardziej podatne są kobiety z problemami metabolicznymi typu cukrzyca.

Jakie są objawy mięśniaków macicy?

Objawy mięśniaka nie są łatwo zauważalne – w większości przypadków mogą nawet nie występować lub być mylone z inną przypadłością. Same objawy zależą od ilości guzków, ich wielkości oraz lokalizacji. Zalicza się do nich bolesne oraz obfite miesiączki (gdy okres ich trwania przekracza tydzień), problemy ze strony układu trawiennego (zaparcia), ból w okolicy brzucha i miednicy, a nawet pleców oraz nóg. Do poważniejszych objawów należy niepłodność, trudność z zajściem w ciążę jak i donoszenie jej.

Leczenie mięśniaków macicy

Leczenie mięśniaków macicy może się różnić w zależności od stadium rozwoju jak i samej pacjentki – jej weku czy predyspozycji. Jest wiele opcji leczenia – od mniej do tych bardziej inwazyjnych. Po podejrzeniu wystąpienia mięśniaka, poddaje się go obserwacji. Rozwój guzków zachodzi wyjątkowo powoli, a jeśli nie towarzyszą im nieprzyjemne dolegliwości aż do okresu menopauzy, kiedy zaczynają się zmniejszać – pacjentka nie ma do czynienia ze złośliwą postacią mięśniaka.

Czasem profilaktycznie stosuje się leczenie farmakologiczne, które likwiduje nieprzyjemne objawy towarzyszące mu. Leki mogą także zmniejszyć rozmiar guzków – niestety nie prowadzą do ich całkowitego zaniku. Do metod bardziej inwazyjnych zalicza się tzw. embolizacja i okluzja tętnic macicznych, prowadzące do zmniejszenia ukrwienia mięśniaków a co za tym idzie – obumarcia. Opcjami najbardziej inwazyjnymi są wszelkie metody histeroskopowe, a w najgorszym wypadku – usunięcie całego narządu macicy.

Na szczęście powikłań ze strony mięśniaków można łatwo uniknąć, jeśli postawimy na profilaktykę i zapobieganie większym zmianom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj