Co to jest stosunek przerywany?

Stosunek przerywany, przez wiele par jest uznawany za jedną z metod antykoncepcji. Polega na celowym wycofaniu członka z pochwy partnerki, tuż przed ejakulacją (wytryskiem), w efekcie czego wytrysk następuje poza ciałem partnerki, co ma uchronić przed uwolnieniem nasienia do dróg rodnych kobiety, czyli przed ewentualnym zapłodnieniem. Stosunek przerywany, inaczej nazywany seksem przerywanym, stosują zazwyczaj młode osoby, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą korzystać z innych metod antykoncepcji. Powodami, dla których pary decydują się na korzystanie ze stosunku przerywanego, mogą być kwestie finansowe, czyli brak środków na stosowanie innych, bardziej skutecznych metod antykoncepcji, wstyd przed zakupem takich środków lub udaniem się do lekarza, a także względy ideologiczne, przez które dana osoba nie jest w stanie zaakceptować innych, niż naturalne metod antykoncepcji.

Czy stosunek przerywany jest skuteczną metodą antykoncepcji?

Stosunek przerywany z całą pewnością nie jest skuteczną metodą antykoncepcji. Światowa Organizacja Zdrowia nie uznaje stosunku przerywanego za metodę zapobiegania ciąży, ze względu na bardzo niską jego skuteczność. Niska skuteczność tej metody wynika z kilku powodów, przede wszystkim w preejakulacie — substancji, która wydziela się z penisa w trakcie stosunku, mogą znajdować się plemniki, co prawda ich ilość jest nieznaczna, jednak wystarczająca, aby doszło do zapłodnienia. Po drugie, może dojść do sytuacji, w której partner nie wyczuje nadchodzącego momentu ejakulacji i nie zdąży wyjąć penisa z pochwy partnerki, co będzie skutkowało wytryskiem w narządach rodnych kobiety i potencjalnie będzie mogło doprowadzić do ciąży. Znacznie podwyższa się ryzyko zajścia w ciążę w przypadku korzystania ze stosunku przerywanego podczas dni płodnych kobiety. Warto wspomnieć, że nawet u kobiet, które mają regularny cykl miesiączkowy, oszacowanie dni płodnych wiąże się ze sporym ryzykiem, ponieważ nawet z pozoru niewielki stres, stosowane leki czy choroba (wystarczy zwykłe przeziębienie) mogą rozregulować system hormonalny.

Wady stosunku przerywanego

Główną i najważniejszą wadą korzystania ze stosunku przerywanego jako metody antykoncepcji jest fakt, że nie chroni on skutecznie przed zajściem w ciążę. Może powodować długotrwały stres, co negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne obojga partnerów. Szczególnie stresująco może wpływać na kobiety, które nie są w stanie w trakcie stosunku kontrolować wytrysku u partnera. Partner z kolei nie może w całości oddać się uniesieniom seksualnym, ponieważ musi kontrolować swoje ciało. Ponadto stosunek przerywany nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj